Skip to main content

Çevresel Arkeoloji Çevrimiçi Programı

KocUniversityANAMED

Classes Start

Classes End

Program Hakkında

Program, çevresel arkeolojiyi katılımcılara tanıtmayı amaçlayan program, araştırma konuları ve metotlarını da kapsayarak zooarkeoloji, arkeobotanik ve biyoarkeoloji alanlarına yoğunlaşacak.

Eğitmenler

Dr. Hannah Lau, 2018-2020 ANAMED Çevresel Arkeoloji Proje Bursiyeri

Hannah Lau, UCLA’den arkeoloji alanında doktora derecesi almıştır (2016). Araştırmasında, insanların geçmişte kaynak kullanımını nasıl koordine ettiğini ve eski insanlar arasında özellikle tarımsal üretim ve hayvancılık alanındaki bu işbirliğinin ne gibi değişimlere yol açtığını veya sosyopolitik ilişkilerde meydana gelen dönüşümlerden nasıl etkilendiğini incelemektedir. Türkiye’nin güneydoğu kesiminde Halaf dönemine ait bir yerleşme olan Domuztepe’de (yakl. kal. MÖ 6000-5450) bulunan materyal üzerinde yaptığı zooarkeolojik ve biyojeokimyasal analizler, hem gündelik geçim faaliyetleriyle uğraşanlar hem de büyük ölçekli toplu ziyafet etkinliklerine katılanlar arasındaki sosyal ve ekonomik işbirliği ve eşgüdümü belgelemektedir.

Dr. Müge Ergun, 2018-2020 ANAMED Çevresel Arkeoloji Proje Bursiyeri

Müge Ergun, İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeolojisi (Prehistorya) Anabilim Dalı ile Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi Arkeoloji Doktora Okulu’ndan ortak doktora derecesi (co-tutelle, 2016) almış bir arkeobotanisttir. Daha önce yine İstanbul Üniversitesi’nde prehistorya yüksek lisansı (2009) yaptı. 2005’te arkeobotanikle tanıştığından beri insan-bitki etkileşimlerini ve bunların toplulukların iktisadi ve sosyokültürel yaşamlarına olan etkilerini araştıran Ergun, tarımın başlangıcı konusuna özel ilgi duymaktadır.

Dr. Benjamin Irvine, 2020-2022 ANAMED Çevresel Arkeoloji Proje Bursiyeri

Benjamin Irvine, Anadolu ve komşu bölgelerindeki geçmiş insan-çevre etkileşimlerini, beslenme alışkanlıklarını, geçim uygulamalarını, tarım stratejilerini ve nüfus hareketlilik modellerini incelemek üzere kararlı izotop analizi gibi osteolojik, arkeolojik yöntemler üzerine uzmanlaşmış bir biyoarkeologdur. Halen aynı zamanda BIAA Onursal Araştırma Görevlisidir.

Ceren Çilingir, 2020-2022 ANAMED Çevresel Arkeoloji Proje Bursiyeri

Ceren Çilingir, arkeobotanist ve İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü’nde doktora öğrencisidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yerleşim Arkeolojisi Programı’ndan Yüksek Lisans ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden lisans derecesine sahiptir. Sürmekte olan doktora tez projesinde, Tepecik-Çiftlik’te (MÖ 6300-7000) yetiştirilen bitkiler üzerinden tarım teknolojileri, geleneksel tarım yöntemleri ve gıda ekonomisini anlamayı hedefliyor. Bu doğrultuda, 2010 yılından beri Niğde-Çiftlik ilçesi ve çevre köylerinde halen kullanılan geleneksel mahsul işleme yöntemlerini belgelediği etnoarkeolojik saha çalışmaları yürütmektedir. Araştırma ilgi alanları arasında, Yakın Doğu’nun tarih öncesi topluluklarında bitki yetiştirme ve gıda hazırlama, bitki temelli geçim stratejileri ve insan-bitki etkileşimlerinin etnoarkeolojik yorumları yer almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Program ne kadar sürecek?

Kayıt olduğunuz bu program 21 Haziran-21 Temmuz tarihleri arasında erişimize açık olacaktır. Dersleri kendi temponuza ve zamanınızın uygunluğuna göre istediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz.

Programı tamamlamak için ne yapmam gerekiyor?

Program 4 bölüm ve 17 dersten oluşmaktadır. Her ders 20-25 dakika uzunluğundadır ve her dersi, çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir değerlendirme bölümü takip eder. Eğer değerlendirmeyi tek seferde geçemezseniz, doğru cevapları bulana kadar değerlendirmeyi tekrar edebilirsiniz. Bir sonraki derse geçmek ise beş sorudan dördüne doğru cevap vermeniz gerekmektedir.

Sertifika almak için ne yapmam gerekiyor?

Tüm dersleri ve değerlendirmeleri başarı ile tamamlayanlar sertifika hakkı kazanırlar.

Dersi tamamlamadan bırakırsam ya da zamanında bitiremezsem tekrar kayıt olabilir miyim?

Derse katılım için çok yoğun talep olduğundan ve mümkün olduğu kadar çok kişinin programdan yararlanmasını hedeflediğimizden, kayıt olduğu dönemde programı başarıyla tamamlayamayan katılımcılara gelecekte Çevresel Arkeoloji Çevrimiçi Programı'na katılım hakkı verilmeyecektir.